Разлика помеѓу преработките на „Бурбонци“

Одземени 3 бајти ,  пред 3 месеци
с
Правописна исправка, replaced: 3. век → 3 век, 6. век → 6 век, 8. век → 8 век
(→‎Список на Бурбонски монарси: clean up, replaced: Листа на → Список на using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: 3. век → 3 век, 6. век → 6 век, 8. век → 8 век)
 
* Династија Бурбон-Парма<br />}}
 
'''Бурбонската династија''' ([[француски]]: ''Bourbon'', [[шпански]]: ''Borbón'') е важна европска династија, гранка од [[Капетинска династија|Капетинската династија]]. Бурбонските кралеви владееле со кралствата [[Кралство Навара|Навара]] и [[Франција]] уште од 16. век. До 18. век, членови на Бурбонската династија биле монарси и на [[Шпанија]], [[Неапол]], [[Сицилија]] и [[Парма]]. Шпанија и [[Луксембург]] и денес имаат Бурбонски монарси.
 
Бурбонските монарси владееле со Навара од 1555 и со Франција од 1589, сè до 1792 кога монархијата била отфрлена за време на [[Француската револуција]]. Потоа, повторно монархијата била обновена во 1815, и дефинитивно заменета во 1830 од [[орлеанска династија|Орлеанската династија]].
== Историја ==
 
Бурбоните првобитно биле аристократско семејство чие стебло може да се следи до почетокот на 13. век, кога со имотот Бурбон владеел лорд кој бил вазал на францускиот крал. Во 1268 година Робер, Гроф од Клермон, шестиот син на кралот [[Луј IX]] се оженил со Беатрикс од Бургундија, Дама на Бурбон. Бидејќи таа била единствена наследничка на имотот Бурбон, нивниот син ја добил титулата Војвода од Бурбон во 1327. Бурбонската линија најпрво станале кралеви на Навара во 1555, а потоа и на Франција, кога Анри III од Навара станал [[Анри IV од Франција]] во 1589.
 
== Список на Бурбонски монарси ==