Разлика помеѓу преработките на „Корејски календар“

Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
→‎Употреба: Јазична исправка, replaced: лунарен → месечев
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
с (→‎Употреба: Јазична исправка, replaced: лунарен → месечев)
Корејскиот календар е изведен од кинескиот календар. Традиционалниот календар ги означил своите години преку имињата на корејските ера од 270 до 963 година. Потоа името на кинеското време со имиња од корејски ера биле користени неколкупати до 1894 година. Во 1894/1895 година, Месечината беше користена со години, броеше од основањето на династијата Чосон во 1392 година.
 
Од 1945 до 1961 година во Јужна Кореја, грегоријанските календарски години биле сметани од основањето на Гоџосон во 2333 п.н.е. (сметано како година 1), датумот на легендарното основање на Кореја од Дангун, па според тоа, овие години на Данги биле 4278 до 4294. Оваа бројка беше неофицијално користен со корејскиот лунаренмесечев календар пред 1945 година, но само повремено се користи од 1961 година, а најмногу во Северна Кореја пред 1997 година.
 
{{Никулец}}