Козлуќој (Драмско): Разлика помеѓу преработките

с
→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија
[проверена преработка][проверена преработка]
с →‎top: Исправен назив на предлошка, replaced: ПозКарта → ПолКарта
с →‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија
Ред 63:
'''Козлуќој ''' ({{lang-el|Πλατανιά, Платанија}})<ref>[http://pandektis.ekt.gr/pandektis/handle/10442/170590 Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Καραγκιόζ Κιόι -- Περίβλεπτον]</ref><ref name="грчки имиња">[http://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm#selection-11969.0-11969.9 Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971]</ref> — село во [[Бук (општина)|Општина Бук]] во [[Драма (округ)|Драмски округ]], [[Егејска Македонија]], денес во областа [[Источна Македонија и Тракија]], [[Грција]].
 
== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
 
Селото се наоѓа на 38 километри источно од градот [[Драма]] и на 17 километри југозападно од центарот на општината, [[Бук]]. Селото се наоѓа на надморска височина од 373 метри.