Разлика помеѓу преработките на „Логотет“

Одземени 14 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Константинопол → Цариград
с (Bot: Migrating 15 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1255041 (translate me))
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Константинопол → Цариград)
 
'''Логотет''' е [[византиска]] административна титула која еквивалентна на современ [[државен секретар]], која се наоѓала во употреба помеѓу VI и XIV век. Логоетот бил главен запазувач на законот и на државните приходи.
 
Логотетите во Византија се делеле на:
 
* ''Megas Logothetes'' (Голем логотет), којшто бил глава на сите логотети.
* ''Logothetes tou dromou'', којшто одговарал за поштенските услуги како и за дипломатските врски на империјата.
* ''Logothetes ton oikeiakon'', одговорен за внатрешните работи, за сигурноста на КонстантинополЦариград и за регионалната економија.
* ''Logothetes tou genikou'', одговорен за даноците во државата.
* ''Logothetes tou stratiotikou'', одговорен за воената економија и заслугите на воените лица.