Разлика помеѓу преработките на „Кралство Македонија“

с
→‎Антигонидска династија: Јазично подобрување, replaced: тронот → престолот
с (→‎top: clean up, replaced: Декември → декември)
с (→‎Антигонидска династија: Јазично подобрување, replaced: тронот → престолот)
'''Антигонидската династија''' била династија на македонски кралеви кои воделе потекло од [[Антигон I Едноокиот]], генерал во војската на [[Александар Македонски]]. Династијата е наследничка на [[Антипатриди|Антипатридската династија]], која владеела со [[Мала Азија]] и северна [[Сирија]].
 
По поразот на војската на Персеј во [[Битката кај Пидна]] во [[168 п.н.е.]], Македонија била поделена на четири републики од страна на Римјаните. Во [[150 п.н.е.]] човек по име [[Андриск]] тврдел дека е син на Персеј и го барал тронотпрестолот на Македонија како крал '''Филип VI'''. Ова била причината за [[Четврта македонско-римска војна|Четвртата македонско-римска војна]] во која Андриск бил поразен од страна на Римјаните и Македонија била припоена кон Рим ([[148 п.н.е.]]).
 
=== Птоломејска династија ===