Разлика помеѓу преработките на „Рафаел Алберти“

с
→‎top: Форматна исправка, replaced: }}) е → }}) —
(#WPWPMK , #WPWP)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: }}) е → }}) —)
}}
 
'''Рафаел Алберти''' ({{роден на|16|декември|1902}} - {{починал на|28|октомври|1999}}) е [[Шпанија|шпански]] [[поет]], [[драма]]тург, [[сликар]], [[графика|графичар]], виден член на ''[[Генерацијата '27]]'', еден од најзначајните шпански поети на [[20-ти век|дваесеттиот век]]. Во својата поезија Алберти создава еден од најперсоналните и автентични опуси во модерната шпанска лирика.<ref name=Mateja/>
 
== Животопис ==