Брод (пловило): Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Историја: Замена со правилен апостроф, replaced: 'ртот → ’ртот
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: одсекогаш → отсекогаш)
с (→‎Историја: Замена со правилен апостроф, replaced: 'ртот → ’ртот)
<br />- 1000 година Викинзите стигнуваат до копното на [[Северна Америка]].
<br />- Околу 1240 година започнува да се користи средно кормило.
<br />- 1486 [[Бартоломео Дијас]] се обидува да ја заобиколи [[Африка]] и да пронајде нов поморски пат до Индија. Не успева во тоа и стигнува само до [[Добра Надеж|'ртот’ртот Добра Надеж]].
<br />- 1492 година [[Кристофер Колумбо]] обидувајќи се да најде нов поморски пат до [[Индија]] стигнува до [[Средна Америка]]. Мислејќи дека стигнал до Индија домородците ги нарекува [[Индијанци]].
<br />- 1492 година [[Васко де Гама]] наоѓа нов поморски пат до Индија.