Храм на Христос Спасителот: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Изградба: Форматна исправка на датуми, replaced: мај]], 1 → мај [[1
с (Јазична исправка, replaced: Официјален веб-сајт → Официјално мрежно место)
с (→‎Изградба: Форматна исправка на датуми, replaced: мај]], 1 → мај [[1)
 
== Изградба ==
На катедралата ѝ биле потребни многу години за нејзината изградба (сè до [[1860]]); деталните фрески продолжиле да се изработуваат од страна на најдобрите руски сликари и резбари и во следните дваесет години од нејзината изградба. Катедралата била осветена на [[26 мај]], [[1883]] - на денот на крунисувањето на рускиот Цар [[Александар III, цар на Русија|Александар III]].
[[Податотека:Klages - Interior of Cathedral of Christ Saviour in Moscow.jpg|thumb|200px|Внатрешноста на црквата(1883).]]