Стеван Трајков Калески: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: бил македонски револуционер → — македонски револуционер)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
 
== Животопис ==
'''Стеван Трајков Калески''' биле роден во 1871 година во селото [[Долно Дивјаци]], [[општина Крушево]].
 
Во македонската револуционерна организација се приклучил рано. Во 1901 година работел во неговото село заедно со [[Јон Кушевски]] и [[Ставри Димитров]] (Ставре Димитријоски). Бил дел од четите на војводите [[Ѓурчин Наумов - Пљакот|Ѓурчин Наумов]], [[Јордан Пиперката]], [[Блаже Крстев|Блаже Биринчето]], [[Веле Марков]], итн.<ref name=":0" />