Кара Давуд-паша: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден
с (→‎top: Стилска исправка, removed: (Turkish))
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
 
'''Кара Давуд-паша''' — [[Голем везир]] во [[Османлиско Царство|Османлиското царство]] во кус период во 1622 година.<ref name = turkbook>İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971</ref> Тој биле роден во [[Босна|Босанскиот пашалук]].
 
== Наводи ==