Разлика помеѓу преработките на „Сафи“

Додаден 1 бајт ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е град → ) — град
(#WPWPMK #WPWP)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е град → ) — град)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Сафи''' (на [[Арапски јазик|арапски]]: '''آسفي''') е град во западен [[Мароко]], покрај [[Атлантски Океан|Атлантскиот Океан]]. Населението е проценето на 284,750 жители (во [[2004]]). Тој е центар на [[агломерација]]та која има околу 793,000 жители ([[1987]]). Сафи е седиште на регионот [[Дукала-Абда]]. Градот е главно [[Риболов|рибарско]] [[пристаниште]] во земјата. Градот извезува [[фосфорит]]и и има хемиски фабрики, текстилна индустрија и развиено занаетчиство (за [[керамика]]). Сафи е едно од локациите за [[Операција Факел|операцијата Факел]] на [[8 ноември]], [[1942]].
[[Податотека:Safi 1.png|мини|Градот Сафи]]
{{Африка-никулец}}