Разлика помеѓу преработките на „Барун-Урт“

Додаден 1 бајт ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е град → ) — град
с (Јазична исправка, replaced: == Транспорт == → == Сообраќај ==)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е град → ) — град)
 
[[Податотека:SukhbaatarSquare.jpg|200px|thumb|right|Статуа на Сухбатор ви Барун-Урт.]]
'''Барун-Урт''' ({{lang-mn|Баруун−Урт}}) е град во источна [[Монголија]] и главен град на покраината [[Сухбатор (покраина)|Сухбатор]]. Градот со околината ја сочинува областа Барун-Урт. Областа има површина од 50 км² со густина на население од 246 жит/км² (2006).
 
== Население ==