Барун-Урт (монголски: Баруун−Урт) — град во Источна Монголија и главен град на покраината Сухбатор. Градот со околината ја сочинува областа Барун-Урт. Областа има површина од 50 км² со густина на население од 246 жит/км² (2006).

Статуа на Сухбатор ви Барун-Урт.

НаселениеУреди

Население на Барун-Урт [1][2][3][4][5]
1959 1969 1979 1989 1994 2000 2006
6.000 8.000 11.600 16.100 17.289 15.133 12.000

СообраќајУреди

Аеродром Барун-Урт (UUN/ZMBU) има една писта но денес не се одвиваат редовни линии до Улан Батор.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. National Statistical Office
  2. National Economy of the Mongolian People's Republic (1921 - 1981), Ulaanbaatar 1981
  3. GeoHive: Global Statistics
  4. „Population Statistics: historical demography“. Архивирано од изворникот на 2018-09-17. Посетено на 2009-01-28.
  5. http://www.reliefweb.int/library/documents/oxfamannex1-4.pdf

Координати: 46°40′53″N 113°16′49″E / 46.68139° СГШ; 113.28028° ИГД / 46.68139; 113.28028