Разлика помеѓу преработките на „Отровен брадавичар“

#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE
с (→‎Односи со луѓето: Правописна исправка, replaced: преставува → претставува)
(#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE)
{{внимание}}
{{без извори}}
{{Taxobox
| name = Отровен брадавичар
}}
 
'''Отровниот брадавичар''', '''аризонски брадавичар''' наречен и '''гилско чудовиште''' ({{науч|Heloderma suspectum}}), е вид на отровен [[гуштер]] [[брадавичари|брадавичар]] населен во југозападните Американски држави и северно [[Мексико]] и [[Гватемала]]<ref name=":6">{{Cite book|last=Bogert, Charles M.; Rafael Martin del Campo|first=|title=The Gila Monster and its allies: the relationships, habits, and behavior of the lizards of the Family Helodermatidae|publisher=Bulletin of the American Museum of Natural History|year=1956|isbn=|location=New York|pages=}}</ref> (но не и во [[Долна Калифорнија]]). Тежок, спор гуштер, долг до 60 сантиметри, отровниот брадавичар е единствениот отровен гуштер населен во Америка и еден од единствените два вида на отровни гуштери во Северна Америка, а другиот е близу сроден со [[мексикански брадавичар|мексиканскиот брадавичар]] (H. horridum)
[[Податотека:Mexican-Beaded-Lizard.jpg|thumb|right|Отровен брадавичар во зоолшката градина во Луисвил, Кентаки.]]
И покрај тоа што отровниот брадавичар е отроен, неговата мрзеливост значи дека претставува најмала закана за луѓето. Како и да е, има добиено застрашувачка репутација и најчесто се убивани од пешаци и сопственици на куќи и покрај тоа што се заштитени со закон во државите Аризона и Невада.