Разлика помеѓу преработките на „Исхрана“

Нема измена во големината ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: храмбен → хранбен
с (→‎Хранливи материи: Правописна исправка, replaced: 'рбе → ’рбе)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: храмбен → хранбен)
{{внимание}}
{{викификација}}
[[Image:Nutrition label.gif|300px|thumb|"Нутриционстички факти " прикажани на етикетите на пакуваната храна во [[Соединети Американски Држави|САД]] укажува на количини на [[хранливи материи]] и се препорачува од страна на [[ПрехрамбенатаПрехранбената и Лекарската администрација]] на САД за да го ограничи или да се консумираат во согласност со [[дневните вредности]]]]
 
'''Исхраната''' (уште наречена прехрана или храна) претставува обезбедување на клетките и организмите со потребни материи (во форма на храна) за живот. Со здрава исхрана можат да се спречат или олеснат многу чести здравствени проблеми.