Разлика помеѓу преработките на „Евровизија 2001“

Додадени 2 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: пето → петто
с (Правописна исправка, replaced: оддрж → одрж (4))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: пето → петто)
Шоуто го отвориле [[Olsen Brothers]] со мал дел од нивната победничка песна [[Fly on the Wings of Love]], а потоа следел нивниот последно издадена песна „Walk Right Back“ која била тогашен хит во Данска. Водители биле данската новинарка и ТВ-водителка [[Натасја Кроне Бак]] и познатиот дански глумец [[Серен Пилмарк]].
 
[[Франција]], [[Грција]] и [[Словенија]] биле големите фаворити за победа, но како што се одвивало гласањето, трката за победа била помеѓу домаќинот [[Данска]] и [[Естонија]]. На натпреварот победи [[Естонија]] која ја претставуваше [[Танел Падар]], [[Дејв Бентон]] и [[XXL]] со песната [[Everybody]] напишана од [[Ивар Муст]] и Мајан-Ана Кармас, која освои вкупно 198 поени. Земјата-домаќин, [[Данска]], го освои второто место со 177 поени. На третото место беше [[Грција]] со 147 поени, а со тоа и најдобриот пласман на [[Евровизија]] на [[Грција]] дотогаш. [[Франција]] го зазеде четвртото место со 142 поени, а [[Шведска]] со 100 поени го освои петотопеттото место.
 
[[Дејв Бентон]] кој бил роден и израснат на [[Аруба]], бил првиот црнец, а воедно, на возраст од 50 години и 101 ден за време на победата, и најстариот човек кој победил на [[Евровизија]]. Исто така, тоа беше првпат да победи источноевропска земја, една од [[Балтички држави|Балтичките држави]], како и држава од поранешниот [[Советски Сојуз|СССР]].