Бафинов Залив: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: глечери → ледници
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: глечери → ледници)
[[Податотека:Лабрадорско Море.svg|мини|десно|300п|Бафиновиот Залив, веднаш под Гренланд]]
 
Одвоен од Арктичкиот басен со островот [[Елсмир]] и деловите на Канадскиот Архипелаг, '''Бафиновиот Залив''' е главно длабоко арктичко море. Од средината на август до октомври, во залиов нема лед, но зиме се образува ледена покривка и се движи југоисточно носен од постојаните ветрови. Поради масите натрупан лед кои влегуваат од северните протоци и ледените брегови што се откршиле од глечерителедниците на северозападниот дел на [[Гренланд]], овој залив не е пловен во најголемиот дел од годината. Важна особеност е Северната водна полинија, отворена водна површина каде би се очекувала дебела ледена кора. Нејзиното постоење може да се поврзе со топлата Западногренландска струја која во заливот влегува од југ.
 
 
 
{{Список на мориња}}
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Заливи]]
[[Категорија:Мориња во Атлантскиот Океан]]