Ројтерс: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 3 години
с
Јазично подобрување, replaced: лидер → водач
[проверена преработка][проверена преработка]
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с Јазично подобрување, replaced: лидер → водач
Ред 17:
| footnotes =
}}
'''Ројтерс''' ({{lang-en|Reuters}}) е [[Велика Британија|британска]] кооперативна информативна агенција.
 
== Историја ==
Основана во [[1851]] година од [[Паул Јулиус Ројтер]], во почетокот се занимавала со комерцијални вести но почнала да им служи на растечкиот број на новинска клиентела откако на Лондонскиот утрински огласник се претплатил како корисник. По одреден период на натпревар, Ројтерс и две ривалски агенции се согласиле да ја поделат територијата и за многу години држеле монопол во светски информативни услуги. Компанијата останала во приватни раце до [[1925]] година кога нејзината структура почнала да се движи кон кооперативна за [[Велика Британија|британските]] и [[Австралија|австралиските]] информативни интереси. До крајот на [[20 век]] Ројтерс бил светски лидерводач во покривањето на деловниот и финансискиот пазар. Во [[1984]] година тој станал јавна компанија под името ''Ројтерс ПЛЦ груп''. <ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005, Книга 8, стр. 119 </ref>
 
 
 
== Наводи ==
Ред 28 ⟶ 26:
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Новинарство]]
[[Категорија:Компании основани во 1851]]