Нил Армстронг: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎Животопис: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Животопис: Додадена категорија using AWB)
с (→‎Животопис: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач)
По 1971 година, тој ја напушти НАСА како заменик помошник администратор за воздухопловство во седиштето во Вашингтон, тој станал универзитетски професор. За осум години (1971-1979) предава на Одделот за воздушната технологија на Универзитетот во Синсинати, со цел да се потоа печатени во светот на бизнисот, а до 2002 година се служи во одборите на многу компании.
 
Во 1985 година тој беше дел од најголемиот истражувачка експедиција на Северниот Пол, кои се собраа лидеритеводачите на Мајк ден. Армстронг, учествуваа Сер Едмунд Хилари (првиот човек кој се искачи на Монт Еверест), неговиот син Петар, а потоа Patrik Morou, фотограф, и првиот човек да освои седум највисоките врвови на сите континенти, а Стив Фосет, авантурист кој прв вози без стои обиколи светот.
 
Нил Армстронг почина 25 август 2012 во Синсинати, во осумдесет и третата година.