Разлика помеѓу преработките на „Нос“

Одземени 4 бајти ,  пред 5 месеци
с
Правописна исправка, replaced: ез’рбет → езрбет
с (Правописна исправка, replaced: ез’рбет → езрбет)
 
== Сетило за мирис на без‘рбетниците ==
Најниско организираните [[Многуклеточен организам|многуклеточни]] [[без’рбетницибезрбетници]] реагираат на хемиски дразби од хранливи материи, кои најверојатно се примаат од одделни сетилни [[Клетка|клетки]] кои или се расфрлани по [[тело]]то или се групирани во еден негов дел. Kај [[инсект]]ите, пак, постојат одредени региони на телото во кои се сместени [[рецептор]]ите за мирис, односно хеморецепторите.
 
== Сетило за мирис на ‘рбетниците - нос ==
==Носот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „[[Нос (Гогољ)|Нос]]“ - расказ на рускиот писател Николај Гогољ.<ref>N. V. Gogolj, ''Petrogradske pripovetke''. Beograd: Rad, 1964, стр. 43-69.</ref>
* „[[Жената со скршен нос (филм)|Жената со скршен нос]]“ - југословенски [[филм]], во [[режија]] на [[Срѓан Карановиќ]].<ref>''Антена'', број 840, 1.8.2014, стр. 24.</ref> <ref>''Антена'', број 862, 2.1.2015, стр. 22.</ref>
 
== Наводи ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Систем за дишење]]
[[Категорија:Нос| ]]