Струшко: Разлика помеѓу преработките

Одземени 19 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: тежнее гравитира → тежнее
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: локација која географски → место кое географски тежнее, власти во [[општина → власти во [[Општина)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: тежнее гравитира → тежнее)
 
{{појаснување}}
Поимот ''Струшко'' се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот [[Струга]], т.е. место кое географски тежнее гравитира кон градот Струга. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во [[Општина Струга]], според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Струшко, но некогаш и не.
 
== Поврзано ==