Разлика помеѓу преработките на „Рамен агол“

Додадени 4 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: accessdate=December → accessdate=1 December (2)
с (Исправка на датумски формат, replaced: accessdate=декември → accessdate=1 декември (3))
с (clean up, replaced: accessdate=December → accessdate=1 December (2))
| support = самостоен
}}
Во елементарната [[геометрија]], '''рамен агол''' е [[агол]] чија ротација е половина кружница. Значи, краците на рамен агол формираат [[права (геометрија)|права]] линија, а темето на рамен агол е точка на правата. Куржниот лак со што се означува рамен агол е полукружница. Внатрешниот дел од рамен агол е половина рамнина.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.mathopenref.com/anglestraight.html|title=Straight angle|year=2010| publisher =Math Open Reference|year=2009|accessdate=1 December 2013}} interactive</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.cut-the-knot.org/Curriculum/Geometry/Angle.shtml|title=Angles|last=Bogomolny|first=A.|year =2010|language=англиски|accessdate=1 декември 2013}} интерактивeн</ref>
*Рамен агол има сто и осумдесет [[степен (агол)|степен]]и, односно е еднаков на 180<sup>o</sup>.
*Рамен агол има &pi; [[радијан]]и, односно е еднаков на &pi;.
== Надворешни врски ==
*{{Наведена мрежна страница|url=http://mathforum.org/library/drmath/view/62997.html|title=Angles as turns: How can angles be negative?|year=2010|year=2003|language=англиски|accessdate=1 декември 2013}}
*{{Наведена мрежна страница|url=http://www.mathopenref.com/trigangle.html|title=Angles (trigonometry)|year=2010| publisher =Math Open Reference|year=2009|accessdate=1 December 2013}} interactive
 
[[Категорија:Агол]]