Разлика помеѓу преработките на „Ал-Каеда“

Одземени 12 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎Нападите на 11 септември: clean up, replaced: година}} → }}
с (→‎Напади: Исправка на датумски формат, replaced: август, 1 → август 1 (2), септември, 2 → септември 2 (2), октомври, 2 → октомври 2, ноември, 2 → ноемв)
с (→‎Нападите на 11 септември: clean up, replaced: година}} → }})
 
=== Нападите на 11 септември ===
{{главна|Терористички напади од 11 септември 2001 година}}
[[Податотека:FEMA - 4235 - Photograph by Andrea Booher taken on 09-28-2001 in New York.jpg|thumb|upright]]
Нападите на [[11 септември]] [[2001]] година биле најкатастрофалните терористички дела во американската историја, со околу 3.000 жртви. Два патнички авиони намерно удриле во зградите на Светскиот трговски центар, трет во [[Пентагон]] и четвртот, чија мета била зградата на Конгресот, се срушил во поле во [[Шенксвил]], [[Пенсилванија]].