Разлика помеѓу преработките на „Танел Кангерт“

Додадени 18 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: = Специјалист → = специјалист)
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести)
 
}}
 
'''Танел Кангерт''' ({{lang-et|Tanel Kangert}}; р. {{роден|11|март|1987}} во Вендра) — [[Естонија|естонски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|EFD}}.<ref>{{citeнаведени newsвести|url=https://www.cyclingnews.com/features/2020-team-preview-ef-education-first/|first=Елис|last=Бејкон|title=2020 Team Preview: EF Education First|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=1 јануари 2020 |accessdate=2 јануари 2020}}</ref> По сезоната 2009 бил отпуштен од неговата екипа, {{ct|ALM|2009}}, поради повредата на коленото, кое ја довело неговата кариера во прашање.
 
== Достигнувања ==