Црвена Нива: Разлика помеѓу преработките

Додадени 74 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Демографија: Смисловна исправка, replaced: секретарот на бугарската егзархија → егзархискиот секретар, егзархисти → под врховенството н
с (→‎Родови: Форматна исправка, replaced: 3 год. → 3 г.)
с (→‎Демографија: Смисловна исправка, replaced: секретарот на бугарската егзархија → егзархискиот секретар, егзархисти → под врховенството н)
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Црвена Нива живееле 60 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":0">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_32.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 226.]</ref>
 
Според секретаротегзархискиот на бугарската егзархијасекретар [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Црвена Нива имало 64 [[Македонци]], егзархистипод врховенството на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]].<ref name=":1">Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 132-133.</ref>
 
Селото е иселено и според пописот од [[2002]] година во селото нема жители.<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf</ref>