Разлика помеѓу преработките на „Гвинеја на Олимписките игри“

с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
(Создадена страница со: {{Infobox Olympics Guinea}} '''Гвинеја''' има испратено спортисти на сите [[Летни олимписки игри]...)
 
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
 
'''[[Гвинеја]]''' има испратено спортисти на сите [[Летни олимписки игри]] од [[Летни олимписки игри 1968|1968]] година со искучок на игрите во [[Летни олимписки игри 1972|1972]] година и [[Летни олимписки игри 1976|1976]] година, иако земјата никогаш нема освоено [[олимписки медал]]. Ниеден спортист не се натпреварувал на [[Зимски олимписки игри|Зимските олимписки игри]].
 
[[Национален олимписки комитет|Националниот олимписки комитет]] бил создаден во 1964 година и признаен од страна на [[МОК]] во 1965 година.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|last=International Olympic Committee|title=Comité National Olympique et Sportif Guinéen|url=http://www.olympic.org/guinea|accessdate=13 June 2011}}</ref>
 
==Поврзано==
 
[[Категорија:Гвинеја на Олимписките игри| ]]
 
 
{{Olympic-stub}}