Разлика помеѓу преработките на „Лукас Подолски“

Додадени 62 бајти ,  пред 1 година
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2)
с
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2))
| image = [[Податотека:2016209185709 2016-07-27 Champions for Charity - Sven - 1D X - 0125 - DV3P4718 mod.jpg|200px]]
| caption = Лукас Подолски во 2016
| fullname = Лукас Подолски<ref name="List of Players">{{citeНаведена webмрежна страница|title=List of Players|url=http://www.fifa.com/mm/document/tournament/competition/01/22/85/78/fwc_2010_squadlists.pdf|publisher=[[FIFA]]|format=PDF|accessdate=8 November 2010}}</ref>
| birth_date = {{birth date and age|1985|06|04|df=yes}}
| birth_place = [[Гливице]], [[Полска]]
| height = 1.82 m<ref>{{cite news |title=Player Profile: Lukas Podolski |url=http://www.skysports.com/football/player/0,,11670_284348,00.html |publisher=Sky Sports|accessdate=31 July 2012}}</ref>
| position = напад<ref name=PodolskiArsenalProfile>{{citeНаведена webмрежна страница|title=Lukas Podolski|url=http://www.arsenal.com/first-team/players/lukas-podolski|work=Arsenal Football Club|accessdate=20 August 2012}}</ref>
| currentclub = {{Fb team Arsenal}}
| clubnumber = 9
'''Лукас Подолски''' (роден на [[4 јуни]] [[1985]] година во [[Гливице]], [[Полска]]) e [[Германија|германски]] [[фудбалер]] со [[Полска|полско]] потекло кој во моментов настапува за јапонскиот клуб Висел Кобе како напаѓач. Тој е син на поранешниот полски фудбалер Владемар Подолски. Иако Лукас е роден во [[Полска]], тој настапува за репрезентацијата на Германија, каде неговото семејство се преселило кога тој имал само 2 години. Израснал во градот [[Бергхајм]].
 
Своето деби во [[Фудбалска репрезентација на Германија|националниот тим на Германија]] го имал на [[6 јуни]] [[2004]], на возраст од 19 години, против [[Фудбласка репрезентација на Унгарија| Унгарија]] во пријателски натпревар одигран во [[Кајзерслаутерн]].
 
==Кариера==
===Келн===
Подолски ја започнал својата професионална кариера во тимот на [[ФК Келн|Келн]], за кого дебитирал во натпревар од [[Бундеслига]]та на [[22 ноември]] [[2003]], на возраст од 18 години, во поразот на домашен терен од [[ФК Хамбургер СВ|Хамбургер]] со 1-0. Следната сезона постигнал 24 голови и бил најдобар стрелец во Бундеслига 2, со кој му помогнал на Келн да се врати во Бундеслигата. Сезоната 2005-06 ја завршил со 12 постигнати голови и го привлекол вниманието на голем број клубови како [[ФК Ливерпул | Ливерпул]], [[ФК Бајерн Минхен | Бајерн Минхен]], [[ФК Хамбургер СВ | Хамбургер]], [[ФК Вердер Бремен | Вердер]] и [[ФК Реал Мадрид | Реал Мадрид]].
 
===Бајерн Минхен===
 
===Арсенал===
На 30 април 2012 Подолски потпишал за англискиот [[Премиер лига|премиерлигаш]] [[ФК Арсенал | Арсенал]] за сума од 14 милиони [[евро|€]].
 
== Надворешни врски ==
 
{{Arsenal F.C. squad}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Подолски, Лукас}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Подолски, Лукас}}
[[Категорија:Германски фудбалери]]
[[Категорија:Живи луѓе]]