Разлика помеѓу преработките на „Источнословенски јазици“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: лингвисти → јазичари
с (→‎top: Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда|)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: лингвисти → јазичари)
 
}}
[[File:Slavic languages tree mk.svg|thumb|300px|right|Јазично стебло на словенските јазици.]]
'''Источнословенската група јазици''' се состои од три регионални подгрупи на [[словенски јазици|словенските јазици]] кои се зборуваат во [[Источна Европа]]. Ова е групата со најголем број на говорници, која е многу побројна од [[западнословенски јазици|западната]] и [[јужнословенски јазици|јужната]] група. Денешни источнословенски јазици се [[белоруски јазик|белорускиот]], [[руски јазик|рускиот]], [[украински јазик|украинскиот]] и [[русински јазик|русинскиот]] (зборуван во источна Словачка, југоисточна Полска, источна Унгарија и југозападна Украина, сметан од некои украински лингвистијазичари за дијалект на украинскиот).
 
Класификација: