Разлика помеѓу преработките на „Дендрологија“

Одземени 5 бајти ,  пред 9 месеци
с
Правописна исправка, replaced: Мациеј → Маќеј
с (Правописна исправка, replaced: Мациеј → Маќеј)
 
'''Дендрологија''', од [[старогрчки јазик|старогрчки]]: ''δένδρον'' - „дрво“ и ''λόγος'' „наука“, е '''наука на дрвата''', или поопшто изучувањето на [[дрвенесто растение|дрвенести растенија]]. Овие можат да бидат [[дрво (растение)|дрва]], [[грмушка|грмушки]] и [[лијани]].
 
Не постои остра граница помеѓу [[растителна таксономија]] и денодрологијата. Меѓутоа дрвенестите растенија не само што припаѓаат на многу различни [[Фамилија (биологија)|фамилии]], туку и овие фамилии може да се сочинети од дрвенести и недрвенести членови. Во некои фамилии има само малку дрвенести видови. Ова во огромна мера ја ограничува корисноста на строго дендролошкиот приод. Дендрологијата повеќе се фокусира на стопански корисни дрвенести растенија, нивното распознавање и нивните [[хортикултура|хортикултурни]] и [[силвикултура|силвикултурни]] својства.
* [[Мајкл Дир]]
* [[Алан Мичел]]
* [[МациејМаќеј Гиертич]]
 
== Поврзано ==
* {{наведена книга|last=Аврамовска|first=Јасмина|title=Дендрологија за II година Шумарско-дрвопреработувачка струка|url=http://www.e-ucebnici.mon.gov.mk/pdf/149_Dentrologija_II_MAK_PRINT_WEB.pdf|year=2013|publisher=[[Министерство за образование и наука на Македонија]]|location=Скопје|isbn=978-608-226-095-2 }}
* [http://www.sf.ukim.edu.mk/programi/predmeti/ss251.html Шумарски факултет - Скопје. Наставен предмет: Урбана дендрологија]
 
 
[[Категорија:Дендрологија| ]]