Фински јазик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 76 бајти ,  пред 2 години
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда| (2))
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2))
|nation={{FIN}}<br>{{EU}}<br>признат како малцински во:<br> {{flag|Sweden}}<br>
''{{flag|Russia|name=Russian Federation}}:''
*[[Република Карелија]]<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://gov.karelia.ru/Legislation/lawbase.html?lid=1751 |title=О государственной поддержке карельского, вепсского и финского языков в Республике Карелия |language=ru |publisher=Gov.karelia.ru |date= |accessdate=2011-12-06}}</ref>
|agency=Оддел за јазично планирање при Институтот за јазици во Финска
|iso1=fi
 
==Статус==
Финскиот јазик е еден од двата официјални јазика во [[Финска]], другиот е шведскиот. Според податоците од 2010 година, само 5,42% од населението на Финска зборува шведски.<ref name=lang_stats>{{citeНаведена webмрежна страница|author=Statistics Finland |url=http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_vaesto_en.html |title=Tilastokeskus&nbsp;– Population |publisher=Stat.fi |date= |accessdate=2011-12-17}}</ref>) Финскиот е еден од службените јазици на [[Европска Унија|Европската Унија]] и има службен стгатус на малцински јазик во [[Шведска]].
 
==Дијалекти==