Разлика помеѓу преработките на „Споредбена лингвистика“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: ''' е → ''' —
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Јазична исправка, replaced: ''' е → ''' —)
{{Лингвистика}}
'''Споредбена лингвистика''' или позната и како '''компаративна филологија''' е дел од [[Историска лингвистика|историската лингвистика]] и се занимава со споредување на јазици за да се дознае нивната поврзаност. Јазиците можат да бидат поврзани преку позајмување на [[збор]]ови и преку генетската поврзаност помеѓу јазиците. Генетската поврзаност означува еден стар заеднички јазик од кој произлегле повеќе останати јазици. Споредбената лингвистика ги формира јазичните фамилии и групи, потоа го реконструира заедничкиот јазик за да се добие јасна слика на промените што настанеле при развојот на другите јазици.
 
==Методологија==
{{Лингвистика-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Споредбена лингвистика|*]]