Разлика помеѓу преработките на „Шпанска граматика“

Додадени 12 бајти ,  пред 3 месеци
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Main| → {{Главна| (2)
с (Removing Link FA template (handled by wikidata))
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Main| → {{Главна| (2))
{{Шпански јазик}}
'''Шпанскиот''' ([[шпански јазик|шпански]]: ''español, castellano'') е јазик кој се зборува во [[Шпанија]], [[Америка]] и [[Екваторијална Гвинеја]]. Шпанскиот е [[Флективност|флективен јазик]], со два [[граматички род]]а, разни форми на [[глагол]]и, но без [[Деклинација (лингвистика)|деклинација]] на именки и со поедноставена заменска (прономинална) деклинација. Овој јазик е првиот [[Романски јазици|романски јазик]] кој имал напишана граматика во [[1492]] година, напишана од [[Андалузија|андалузискиот]] [[лингвист]] [[Антонио де Небриха]].
 
Што се однесува за регулацијата на јазикот, шпанската кралска академија се грижи за јазикот и го адаптира новите правила на јазикот. Разликите помеѓу стандардниот шпански јазик зборуван во Шпанија и шпанскиот јазик во Америка, не се разликува многу и меѓусебно многу лесно се разбираат.
 
== Глаголи ==
{{MainГлавна|Шпански глаголи}}
 
Во шпанскиот јазик постојат седум индикативни граматички времиња, горе долу лесно споредливи со граматичките времиња на [[македонскиот јазик]]. Секој глагол има шест различни форми за пишување, во зависност од лицата и времето.
 
== Придавки ==
{{MainГлавна|Шпански придавки}}
 
Употребата и функцијата на придавките во шпанскиот јазик се скоро слични со тие во македонскиот јазик и останатите индоевропски јазици. Покрај големите сличности, карактеристично за шпанските придавки е:
== Членови ==
 
Шпанскиот јазик има два вида на членови: определен и неопределен.
 
{| class="wikitable"
[[Категорија:Шпанска граматика|Шпанска граматика]]
[[Категорија:Шпански јазик]]
 
 
[[Категорија:Граматики на јазици]]