Разлика помеѓу преработките на „Црногорски јазик“

с
→‎Азбука: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Main| → {{Главна|
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: е официјален → е службен using AWB)
с (→‎Азбука: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Main| → {{Главна|)
 
 
== Азбука ==
{{MainГлавна|Црногорска азбука}}
 
Црногорската азбука е двописен систем, односно официјално двете писма и [[латиница]]та и [[кирилица]]та уживаат еднаков статус, но латиницата доста повеќе се користи. Азбуката била усвоена на [[9 јуни]] [[2009]] година од министерот за образование на Црна Гора Сретен Шкулетиќ<ref>http://rtcg.me/index.php/vijesti/politika/aktuelno/6369-pravopis-crnogorskog-jezika</ref>. Оваа азбука ги заменила српскохрватската латиница и кирилица.