Разлика помеѓу преработките на „Шемси Ахмед-паша“

Одземени 3 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —
с (→‎Наводи: Јазична исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —)
| footnotes =
}}
'''Семиз Ахмед-паша''' (роден во {{роден на|||1492}} - {{починал на|28|април|1580}} во {{починал во|Цариград}}) бил османлиски државник и Голем везир на империјата во периодот од 1579 до 1580 година.
 
Ахмед бил истакнат османлиски благородник и државник кој зазеемал бројни високи политички функции како османлиски управител на [[Дамаск]], [[Румелија]], [[Сивас]], [[Анадолија]] за да во 1579 година биде поставен за голем везир наследувајќи го [[Мехмед-паша Соколовиќ]]. Инаку по татковска линија тој е директен потомок на [[Калид ибн ал-Валид]], наследник на пророкот [[Мухамед]] во [[7 век]]. Неговата мајка пак била внуката на [[Сулејман I]], и ќерката на [[Михрима султан]], [[Ајше Хумашах султан]]. Тој пораснал во [[Топкапи сарај]], а во времето кога станал везир била изградена [[Шемси-пашина џамија]] на [[Босфор]]от од страна на [[Мимар Синан]]. Починал во [[1580]] година.