Разлика помеѓу преработките на „Бајазит-паша“

Одземени 13 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —, removed: (Turkish)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —, removed: (Turkish))
}}
 
'''Бајазит Паша''' (? - {{починал на||јули|1421}}) бил османлиски државник и Голем везир на империјата во периодот од [[1413]] до [[1421]] година<ref name = turkbook>İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971, p. 9. (Turkish)</ref>.
 
Тој бил роден во [[Амасија]] и одгледан во султанскиот сарај. Во времето на [[Бајазит I]] работел на повеќе воени позиции, а во времето кога синот на султанот, шехзаде Мехмед (идниот [[Мехмед I]]) станал управител на Амасија, тој му станал главен советник.