Разлика помеѓу преработките на „Боб Дилан“

Додаден 1 бајт ,  пред 1 месец
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ) е → ) —
с (→‎Творештво: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) е → ) —)
}}
 
'''Боб Дилан''' (роден како '''Роберт Ален Цимерман''' на [[24 мај]] [[1941]]) е [[САД|американски]] [[кант-автор]], [[пејач]], [[музичар]] и [[поет]] кој е еден од најголемите авторитети и една од најголемите фигури во областа на [[популарната музика]] во периодот на последниве пет децении.
 
Во 2016 година Дилан ја добива [[Нобелова награда за литература|Нобеловата награда за литература]], „за стварање нови поетски изразувања во големата американска традиција на песни”.<ref>[https://www.nobelprize.org/nobel_prizes/literature/laureates/2016/press.html „The Nobel Prize in Literature 2016: Bob Dylan”]. ''nobelprize.org''. 13.10.2016 »for having created new poetic expressions within the great American song tradition«</ref>