Разлика помеѓу преработките на „Ерзјански јазик“

Одземени 6 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Согласки: Правописна исправка, replaced: беззву → безву (3)
с (Форматна исправка, replaced: от јазик''' е → јазик''' —)
с (→‎Согласки: Правописна исправка, replaced: беззву → безву (3))
|-
! rowspan="2" style="font-size: 90%; text-align: left;" |Експлозивни
|style="font-size: 80%;" | беззвучнибезвучни
| {{IPA|/p/}}
| {{IPA|/t/}}
|-
! style="font-size: 90%; text-align: left;" | африкативни
|style="font-size: 80%;" | беззвучнибезвучни
|  
| {{IPA|/ʦ/}}
|-
! rowspan="2" style="font-size: 90%; text-align: left;" | фрикативни
|style="font-size: 80%;" | беззвучнибезвучни
| {{IPA|/f/}}
| {{IPA|/s/}}