Разлика помеѓу преработките на „Папа Григориј XII“

Додадени 20 бајти ,  пред 1 месец
с
Стилска исправка, replaced: бил римски → — римски, '''Папа → ''', Никулец за папа → папа-никулец, )( → ;
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Григур → Григориј (3))
с (Стилска исправка, replaced: бил римски → — римски, '''Папа → ''', Никулец за папа → папа-никулец, )( → ;)
 
other = Григориј (појаснување)
}}
'''Папа Григориј XII''' ([[лат.]] Gregorius PP. XII)(; [[1325]]/[[1336|36]] - [[18 октомври]] [[1417]]) бил римски [[папа]] од [[30 ноември]] [[1406]] до [[18 октомври]] [[1417]]. Во моментот кога бил избран за папа имал околу 70 години. Тој ја вршел и функцијата на [[Цариградска патријаршија|цариградски птријарх]]. Работел многу [[Западната шизма]] конечно да заврши.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Папи}}
{{Никулец за папа-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}