Разлика помеѓу преработките на „Боб Дилан“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
→‎Творештво: Правописна исправка, replaced: се до → сè до
с (→‎Надворешни врски: Додадена категорија using AWB)
с (→‎Творештво: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
|archiveurl=http://web.archive.org/web/20080106102632/http://www.abc.net.au/news/newsitems/200609/s1735288.htm|archivedate=2008-01-06}}</ref>
 
Раните текстови на Дилан, во себе инкорпорираат [[политика|политички]], [[филозофија|филозофски]], [[социологија|социјални]] и [[литература|литературни]] влијанија и мотиви, кршејќи ги сите популарни музички конвенции и правила и станувајќи одбележје на [[против-култура]]та на неговото време. Дилан, додека ги проширува и персонализира своите музички погледи, секогаш покажува непоколеблива посветеност кон американската традиционална песна, почнувајќи од нејзините корени - [[фолк музика|фолкот]] и [[кантри]]/[[блуз]] тематиката па сесè до нејзините популарни дострели во рамките на [[рокенрол]]от и [[рокабили]]то; истовремено, Дилан црпи мотиви и од англиската, шкотската и ирската [[народна музика]], од [[џез]]от, [[свинг]]от, [[мјузикл|Бродвејските мјузикли]], [[хард рок]]от и [[госпел музика]]та.
 
Песните ги изведува со [[гитара]], [[синтисајзер]] и [[хармоника]]. Поддржан од музички ансамбл, чиј состав постојано се менува, почнувајќи од 1980-тите до денес, тој е постојано на таканаречената „[[Бесконечна Турнеја|Never Ending Tour]]“. Има свирено со огромен број на музички имиња, од типот на [[Вили Нелсон]], [[Пол Сајмон]], [[The Grateful Dead]], [[Том Пети]], [[Стиви Никс]], [[Брус Спрингстин]], [[The Band]], [[У2]], [[The Rolling Stones]], [[Пети Смит]], [[Џоан Баез]], [[Нил Јанг]], [[Џони Кеш]], [[Ван Морисон]], [[Џорџ Харисон]], [[Ринго Стар]] и [[Ерик Клептон]]. Иако неговите достигнувања како изведувач се централни во развитокот на неговата кариера, неговата работа како текстописец најчесто се издвојува како негов најголем придонес во развитокот на популарната култура .<ref>{{cite news | url = http://www.time.com/time/time100/artists/profile/dylan.html