Разлика помеѓу преработките на „Амијан Марцелин“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Дело: Правописна исправка, replaced: се до → сè до
с (→‎Империјата во времето на Амијан Марцелин: Правописна исправка, replaced: Сасанидската империја → Сасанидското Царство)
с (→‎Дело: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
* 14-16 : падот на [[Констанциј Гал]]. [[Јулијан Отпадник|Јулијан]] е прогласен за цезар на Галија.
* 17-19 : Јулијан ја обезбедува границата на Рајна. Походот на Констанциј II против Персијците.
* 20-22 : Јулијан е прогласен за [[Август (римска титула)|Август]]. Настаните до смртта на Констанциј II потоа владеењето на Јулијан како единствен император сесè до 362.
* 23-25 : походот против Персија и смртта на Јулијан. Кусото владеење и смртта на [[Јовијан]].
* 26 : Валентинијан I и Валенс ја делат власта.