Разлика помеѓу преработките на „Барселона“

Одземени 26 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎Демографија: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта
с (→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство == using AWB)
с (→‎Демографија: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
Густината на населението на Барселона било 15,779 жители на километар квадратен ,<ref>[http://www.bcn.es/estadistica/catala/dades/anuari/cap02/C0201040.htm Ajuntament de Barcelona: Estadística: Densitat de població. 2005]</ref> со Еихампле како најнаселена област. 62% од населението било родено во Каталонија, а 23.5% се дојденци од другиот дел на Шпанија. 13.9% доаѓале од другите земји, сооднос кој дури трипати се зголемил од 2001 година кога било 3.9%,<ref name="guies_estadistiques" /> поголемиот дел од ова население доаѓа од [[Еквадор]], [[Перу]], [[Мароко]], [[Колумбија]], [[Аргентина]], [[Пакистан]] и [[Кина]].<ref>[http://www.bcn.es/estadistica/catala/dades/anuari/cap02/C0201090.htm Ajuntament de Barcelona: Estadística: Nacionalitat per sexe. 2005]</ref>
 
95% од населението разбира Каталонскикаталонски, додека 74.6% го зборуваат, 75% можат да читаат на тој јазик, и 47.1% можат да пишуваат на истиот,<ref>[http://www.bcn.es/estadistica/catala/dades/anuari/cap02/C0202050.htm Ajuntament de Barcelona: Estadística: Coneixement de la llengua catalana per grans grups d'edat. 2001]</ref> благодарение на добро развиениот лингвистички образовен систем. И покрај тоа што поголем дел од населението се изјаснува како Католици (208 цркви),исто така постојат и други групи, како Евангелистичка, (71 локацијаместо,доминантно претежно Роми), Јеховини сведоци (21 локалитетиместа) и Будисти (13 локацииместа),<ref>[http://w3.bcn.es/ab/asia/equipament/controller/0,2317,1653_71890_3,00.html?accio=llista_eq&primera_busqueda=true&temaOriginal=&tema=0040101011_Religion&que=&opcio2=&opcio=districte&districte=&zona=&carrer=&numero=&al= Barcelona: Directory: Theme: Religion]</ref> и растечки број на Муслиманимуслимани поради имиграцијата.
 
Во 1900-та, Барселона имала 533 000 жители,<ref name="gec_3" /> чиј број се зголемувал сигурно ама бавно се до 1950 година, кога почнале да се доселуваат голем број на луѓе од помалку индустриски развиените делови на Шпанија. Населението во Барселона го достигна својот врв во 1979 година со 1 906 998 жители, и се намали во 1980-тите и 1990-тите поради тоа што многу луѓе бараа повисок квалитет на живот во по оддалечените градови во метрополитската област на Барселона. По падот во 2000 година на 1 496 266 жители, градското население почна повторно да се зголемува со тоа што помладите почнаа да се враќаат, и така се зголемија цените на сместувањето.<ref>[http://www.bcn.es/estadistica/catala/dades/anuari/cap02/C0201010.htm Ajuntament de Barcelona: Estadística: Evolució de la població. 1900-2005]</ref>