Разлика помеѓу преработките на „550“

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: 6 векVI век
с (Стилска исправка, replaced: 5509 п.н.е. → 5509 г. п.н.е., 543 п.н.е. → 543 г. п.н.е., . година се протега → година се протега, . година од → годин)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: 6 векVI век)
{{6 век}}
{{Година во други календари|550}}
'''550''' ('''[[Римски бројки|{{римски|550}}]]''') — [[година]] според [[Јулијански календар|јулијанскиот календар]]. Тоа била 550 година од новата ера, 550. од првиот милениум, 50. од [[6VI век]] и прва од [[550-ти]]те.
 
== Други календари ==