Разлика помеѓу преработките на „1105“

Додаден 1 бајт ,  пред 1 месец
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: 12 векXII век
с (Стилска исправка, replaced: 5509 п.н.е. → 5509 г. п.н.е., 543 п.н.е. → 543 г. п.н.е., . година се протега → година се протега, . година од → годин)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: 12 векXII век)
{{12 век}}
{{Година во други календари|1105}}
'''1105''' ('''[[Римски бројки|{{римски|1105}}]]''') — [[година]] според [[Јулијански календар|јулијанскиот календар]]. Тоа била 1105 година од новата ера, 105. од вториот милениум, 5. од [[12XII век]] и шеста од [[1100-ти]]те.
 
== Други календари ==