Разлика помеѓу преработките на „Мец“

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е → ) —
с (→‎Знаменитости: Форматна исправка, replaced: м² → м<sup>2</sup>)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е → ) —)
 
|insee = 57463
}}
'''Мец''' ({{lang-fr|Metz}}) е град во североисточна [[Франција]] и главен град на [[департман]]от [[Мозел]] и [[Региони во Франција|регионот]] [[Лорена]]. Низ градот минуваат реките [[Сел (река)|Сел]] и [[Мозел (река)|Мозел]].
 
== Историја ==