Википедија:Претпоставете добронамерност: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Википедија:Страници за разговор → Помош:Разговорна страница, страници за разговор → разговорни страници
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Википедија:Страници за разговор → Помош:Разговорна страница, страници за разговор → разговорни страници)
 
 
Кога ќе дојде до несогласување, објаснете се себеси преку [[ВикипедијаПомош:СтранициРазговорна застраница|разговорни разговор|страници за разговор]] и дадете им на останатите шанса да го направат истото. Обидете се да го разгледате прашањето од другата перспектива кога ќе дојде до несогласување и пронаоѓајте начини за да стасате до [[ВП:КОНСЕНЗУС|консензус]].
'''
Кога ќе забележите дека останатите фрлаат сомнеж врз нивните сопствени добри намери, Вие продолжете да претпоставувате добронамерност од нив онаму каде што можете. Бидете [[Википедија:Учтивост|учтив]] и подобро следете го [[Википедија:Разрешување на спорови|процесот за разрешување на спорови]] отколку да [[Википедија:Без лични напади|напаѓате]] уредувачи и да почнувате уредувачки војни со нив.