Разлика помеѓу преработките на „Амијан Марцелин“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Империјата во времето на Амијан Марцелин: Правописна исправка, replaced: Сасанидската империја → Сасанидското Царство
с (Додадена категорија using AWB)
с (→‎Империјата во времето на Амијан Марцелин: Правописна исправка, replaced: Сасанидската империја → Сасанидското Царство)
== Империјата во времето на Амијан Марцелин ==
 
Кога се родил Амијан со обединетата империја владеел [[Константин I|Константин]]. Глобално, контролата на границите била обезбедена. Во текот на последните месеци од неговиот живот, Константин подготвувал воен поход против [[Сасаниди|СасанидскатаСасанидското империјаЦарство]], но смртта го спречила да го оствари тоа.
 
Сепак, во тек на 4 век, империјата била соочена со многу тешкотии како на внатрешен така и на надворешен план. Од 337/338, речиси постојано била во војна со Истокот. Персијците одново ги напаѓале источните провинции. На Запад, во Галија биле зачестени нападите на германските племиња. Узурпатори како [[Магненциј]], ја презеле власта. Империјата опстојувала но со потешкотии.