Аболиционизам: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 2 години
с
Форматна исправка, replaced: 3 год. → 3 г., 5 год. → 5 г., 7 год. → 7 г., 8 год. → 8 г. (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Форматна исправка, replaced: 3 год. → 3 г., 5 год. → 5 г., 7 год. → 7 г., 8 год. → 8 г. (2))
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:BLAKE10.JPG|thumb|200px|right|''Нели сум и јас човек и брат?'']]
'''Аболиционизам''' (околу 1783-1888 г.) е движење за престанок на трговијата со робови и за еманципација на робовите во западна Европа и на американскиот континент. Во 1807 год г. во САД и во британските колонии бил забранет увозот на робови од Африка. На британските Карипски Острови ропството било прекинато до 1838 год г., како и во француските колонии 10 години подоцна. Сепак, во 11 држави на југот во САД ропството било општествена и економска институција. Американскиот аболиционизам работел под капата на хендикепот дека тој ја загрозува хармонијата на Северот и на Југот во Унијата, а, исто така, одел и против американскиот Устав, кој го оставил прашањето за ропството секоја посебна држава да го решава сама.
Во 1863 год г. Линколн ја издал Прокламацијата за еманципација, со која се ослободуваат робовите во државите во Конфедерацијата; со 13 амандмани на американскиот Устав (1865 год г.) се забранува ропството во целата земја. Во Јужна Америка ропството се укинувало до 1888 год г.
 
== Наводи ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Политички движења]]
[[Категорија:Ропство]]