Разлика помеѓу преработките на „Стефан Стамболов“

с
Правописна исправка, replaced: Кнежество → Кнежевство
с (Правописна исправка, replaced: Кнежество → Кнежевство)
| spouse =
}}
'''Стефан Стамболов''' ({{роден на|12|февруари|1854}} - {{починал на|18|јули|1895}}) бил бугарски [[револуционер]], [[новинар]], [[поет]], [[политичар]] и [[државник]], кој во [[1880]] год. станал народен пратеник и потпретседател на [[Народно собрание|Народното собрание]], а во [[1884]] и негов претседател.
 
== Рани години ==
 
== Политичка кариера ==
Бил и еден од главните идеолози и организатори на [[Единство (комитети)|комитетите „Единство”]] [[1878]]-[[1879]]. Тој го помогнал и доаѓањето на [[Германија|германскиот]] принц [[Цар Фердинанд|Фердинанд I Сакс-Кобург-Готски]] ([[1861]]-[[1948]]) за бугарски кнез (1887), а самиот станал [[премиер]] со изразито прозападна и антируска ориентација. Бил ценет во западните држави како политичар, коj сакал да jа ослободи своjата земjа од зависност од [[Русија]]. Во периодот од 1 декември 1893 година до 31 мај 1894 година бил [[Министерство за образование и наука на Бугарија|министер на народното просвештение]] во [[КнежествоКнежевство Бугарија]].
 
Голем дел од македонските деjци биле против диктаторските методи на Стамболов и неговата ''протурска политика''<ref>Вардарски (Петар Поп Арсов), „Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници“, превод, редакција, коментар и предговор д-р Ванчо Ѓорѓиев, Табернакул, Скопје 2006.</ref>, па така дошло и до книшката на Вардарски ([[Петар Попарсов|Петар Поп Арсов]]) „[[Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници]]” (1894) што всушност ја претставувала програмата на тогаш основаната [[ТМОРО]]. ''(Види [[Лозарското движење]])''
 
== Убиство ==
На [[15 јули]] [[1895]] година врз Стамболов бил извршен обид за убиство од [[Михаил Ставрев]] и други македонски дејци, блиски до [[Наум Туфекчиев]], и по три дена умира од повредите. Повод за убиството била одмазда за смртта на [[Коста Паница]] – бивш сојузник на Стамболов, кој со содејство на Русија прави опид за воен преврат и како резултат на тоа е екзекутиран. Стамболов е нападнат два дена пред делегацијата за помирување со Русија да биде примена од рускиот цар [[Николај II]].
 
== Наводи ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{DEFAULTSORT:Стамболов, Стефан}}
[[Категорија:Бугарски политичари]]