Разлика помеѓу преработките на „Ченгду“

Додадени 2 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство ==
с (Јазична исправка, replaced: -та година → година using AWB)
с (→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство ==)
Во Ченгду се зборува [[сечуански дијалект]] на [[кинески јазик|кинескиот јазик]]. На [[фонетика|фонетичко ниво]] е изразен во промена на ''џ'', ''ч'' и ''ш'' во ''ѕ'', ''ц'', ''с'' исто и слевање на дифтонг во едeн звук оу во о, пример за двата наведени случаи Оуџоу што значи Европа на сичуански дијалект е оѕо. На [[синтактика|морфо-синтактичко]] ниво при формирање на различни фрази одекнуваат дијалекни зборови и фрази.<ref>http://www.gochengdoo.com/en/blog/item/2380/sichuanhua_speaking_mandarin_with_a_southwestern_accent</ref>
 
== ЕкономијаСтопанство ==
 
Ченгду е еден од поразвиените градови во Кина. Ченгду се вбројува во југозападнокинескиот економски триаголник, другите два града се Чонгчинг и Ши`ан.<ref>http://www.thechinaperspective.com/topics/city/chengdu</ref> Од општината на град Ченгду известуваат дека минатата година БДП на градот надраснал 15 %.<ref>http://www.chengdu.gov.cn/echengdu/news/content.jsp?ID=591479</ref> Потребата за работна рака може да се задоволува со планираното зголемување на населението кое до 2020 година треба да изнесува барем 20 милиони луѓе.<ref name="gochengdu.cn">http://www.gochengdu.cn/investing/chengdu-economic-overview</ref> Ченгду е еден од најбрзо растечките градови во светот. Во подем е изградбата на објекти, инфраструктура во градот и надворешна врска со други држави во светот како и секако приморскиот дел на Кина. Впечатлив е напливот на страски фирми за висока технологија како DELL, CISCO и други.<ref>http://archive.is/20130123070217/http://www.forbes.com/2010/10/07/cities-china-chicago-opinions-columnists-joel-kotkin.html</ref> Директните странски инвестиции достигнуваат 2 милијарди евра, и се во континуиран пораст од 28,5% годишно.<ref name="gochengdu.cn"/>