Катализатор: Разлика помеѓу преработките

Одземени 28 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на хемијата → хемија-никулец using AWB
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на хемијата → хемија-никулец using AWB)
Забрзувањето на хемиските реакции со присуство на катализатори е многу корисно, а каталитичките реакции наоѓаат широка примена. Практична важност имаат т.н. [[каталитички конвертор]]и што се поставуваат на патот на издувните [[гас]]ови кај [[автомобил]]ите. Други, доста важни катализатори се биокатализаторите, наречени [[ензим]]и, кои ги катализираат [[Биохемија|биохемиските]] реакции.
 
{{хемија-никулец}}
{{Никулец од областа на хемијата}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Хемија]]